Microchip Technology PIC12F509-I/SM
Part No.:
PIC12F509-I/SM
Package:
8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC12F509-I/SM.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8SOIJ
Shipping
Inventory:485
Comments
PIC12F509-I/SM Specifications
Package/Case:
8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PIC® 12F
Packaging:
Tube
Programmable:
Verified
Speed:
4MHz
Connectivity:
Peripherals:
POR, WDT
Program Memory Size:
1.5KB (1K x 12)
RAM Size:
41 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)