Microchip Technology PIC12LF1552-E/MS
Part No.:
PIC12LF1552-E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC12LF1552-E/MS.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8MSOP
Shipping
Inventory:390
Comments
PIC12LF1552-E/MS Specifications
Package/Case:
Series:
PIC® 12F
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, SPI
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
5
Program Memory Size:
3.5KB (2K x 14)
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 4x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)