Microchip Technology PIC12LF1840-I/MF
Part No.:
PIC12LF1840-I/MF
Package:
8-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC12LF1840-I/MF.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 8DFN
Comments
PIC12LF1840-I/MF Specifications
Package/Case:
8-VDFN Exposed Pad
Series:
PIC® XLP™ 12F
Packaging:
Tube
Programmable:
Not Verified
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 4x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)