Microchip Technology PIC16C54A-20I/SO
Part No.:
PIC16C54A-20I/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16C54A-20I/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC
Comments
PIC16C54A-20I/SO Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® 16C
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
20MHz
Connectivity:
Peripherals:
POR, WDT
Number of I/O:
12
Program Memory Size:
768B (512 x 12)
Program Memory Type:
OTP
EEPROM Size:
RAM Size:
25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)