Microchip Technology PIC16C55A-20/P
Part No.:
PIC16C55A-20/P
Package:
28-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16C55A-20/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 768B OTP 28DIP
Comments
PIC16C55A-20/P Specifications
Package/Case:
28-DIP (0.600", 15.24mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
Peripherals:
POR, WDT
Number of I/O:
20
Program Memory Size:
768B (512 x 12)
RAM Size:
25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.5V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)