Microchip Technology PIC16C55-H5/SO
Part No.:
PIC16C55-H5/SO
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16C55-H5/SO.pdf
Description:
PIC16C55 8-BIT MICROCONTROLLER
Comments
PIC16C55-H5/SO Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® 16C
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
20MHz
Connectivity:
Peripherals:
POR, WDT
Number of I/O:
20
Program Memory Size:
768B (512 x 12)
Program Memory Type:
OTP
EEPROM Size:
RAM Size:
24 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)