Microchip Technology PIC16C55-HSE/SS
Part No.:
PIC16C55-HSE/SS
Package:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16C55-HSE/SS.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SSOP
Comments
PIC16C55-HSE/SS Specifications
Package/Case:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Speed:
16MHz
Connectivity:
Peripherals:
POR, WDT
Number of I/O:
20
Program Memory Size:
768B (512 x 12)
RAM Size:
24 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)