Microchip Technology PIC16C56-HSE/SO
Part No.:
PIC16C56-HSE/SO
Package:
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16C56-HSE/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18SOIC
Comments
PIC16C56-HSE/SO Specifications
Package/Case:
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® 16C
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Speed:
16MHz
Connectivity:
Peripherals:
POR, WDT
Number of I/O:
12
Program Memory Size:
1.5KB (1K x 12)
Program Memory Type:
OTP
EEPROM Size:
RAM Size:
25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)