Microchip Technology PIC16C56T-HSE/SS
Part No.:
PIC16C56T-HSE/SS
Package:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16C56T-HSE/SS.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 20SSOP
Comments
PIC16C56T-HSE/SS Specifications
Package/Case:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Speed:
16MHz
Connectivity:
Peripherals:
POR, WDT
Number of I/O:
12
Program Memory Size:
1.5KB (1K x 12)
RAM Size:
25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)