Microchip Technology PIC16C57-10E/P
Part No.:
PIC16C57-10E/P
Package:
28-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16C57-10E/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28DIP
Comments
PIC16C57-10E/P Specifications
Package/Case:
28-DIP (0.600", 15.24mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Verified
Speed:
10MHz
Connectivity:
Peripherals:
POR, WDT
Number of I/O:
20
Program Memory Size:
3KB (2K x 12)
RAM Size:
72 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)