Microchip Technology PIC16C57C-20I/SO
Part No.:
PIC16C57C-20I/SO
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16C57C-20I/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3KB OTP 28SOIC
Comments
PIC16C57C-20I/SO Specifications
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
Peripherals:
POR, WDT
Number of I/O:
20
Program Memory Size:
3KB (2K x 12)
RAM Size:
72 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)