Microchip Technology PIC16C620-20/P
Part No.:
PIC16C620-20/P
Package:
18-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16C620-20/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 896B OTP 18DIP
Comments
PIC16C620-20/P Specifications
Package/Case:
18-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O:
13
Program Memory Size:
896B (512 x 14)
RAM Size:
80 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 6V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)