Microchip Technology PIC16C622T-20E/SO
Part No.:
PIC16C622T-20E/SO
Package:
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16C622T-20E/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC
Comments
PIC16C622T-20E/SO Specifications
Package/Case:
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® 16C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Speed:
20MHz
Connectivity:
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O:
13
Program Memory Size:
3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type:
OTP
EEPROM Size:
RAM Size:
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 6V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)