Microchip Technology PIC16C62B-20/SS
Part No.:
PIC16C62B-20/SS
Package:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16C62B-20/SS.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SSOP
Comments
PIC16C62B-20/SS Specifications
Package/Case:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, SPI
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
22
Program Memory Size:
3.5KB (2K x 14)
RAM Size:
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 5.5V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)