Microchip Technology PIC16C63AT-20E/SS
Part No.:
PIC16C63AT-20E/SS
Package:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16C63AT-20E/SS.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SSOP
Comments
PIC16C63AT-20E/SS Specifications
Package/Case:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
22
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
RAM Size:
192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 5.5V
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)