Microchip Technology PIC16C642T-20I/SO
Part No.:
PIC16C642T-20I/SO
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16C642T-20I/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC
Comments
PIC16C642T-20I/SO Specifications
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LED, POR, WDT
Number of I/O:
22
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
RAM Size:
176 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 6V
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)