Microchip Technology PIC16C66T-20/SO
Part No.:
PIC16C66T-20/SO
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16C66T-20/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SOIC
Comments
PIC16C66T-20/SO Specifications
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
22
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
RAM Size:
368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 6V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)