Microchip Technology PIC16C711-20I/SS
Part No.:
PIC16C711-20I/SS
Package:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16C711-20I/SS.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP
Comments
PIC16C711-20I/SS Specifications
Package/Case:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O:
13
Program Memory Size:
1.75KB (1K x 14)
RAM Size:
68 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 6V
Data Converters:
A/D 4x8b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)