Microchip Technology PIC16C715-20I/P
Part No.:
PIC16C715-20I/P
Package:
18-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16C715-20I/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18DIP
Comments
PIC16C715-20I/P Specifications
Package/Case:
18-DIP (0.300", 7.62mm)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O:
13
Program Memory Size:
3.5KB (2K x 14)
RAM Size:
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 4x8b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)