Microchip Technology PIC16C716-20I/SS
Part No.:
PIC16C716-20I/SS
Package:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16C716-20I/SS.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP
Comments
PIC16C716-20I/SS Specifications
Package/Case:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PIC® 16C
Programmable:
Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
13
Program Memory Size:
3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type:
OTP
EEPROM Size:
RAM Size:
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 4x8b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)