Microchip Technology PIC16C73B-20/SO
Part No.:
PIC16C73B-20/SO
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16C73B-20/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SOIC
Comments
PIC16C73B-20/SO Specifications
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® 16C
Programmable:
Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O:
22
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
Program Memory Type:
OTP
EEPROM Size:
RAM Size:
192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 5x8b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)