Microchip Technology PIC16F1455-I/ML
Part No.:
PIC16F1455-I/ML
Package:
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F1455-I/ML.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16QFN
Comments
PIC16F1455-I/ML Specifications
Package/Case:
16-VQFN Exposed Pad
Series:
PIC® XLP™ 16F
Programmable:
Not Verified
Speed:
48MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Number of I/O:
8
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 5x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)