Microchip Technology PIC16F15213-I/P
Part No.:
PIC16F15213-I/P
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F15213-I/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8DIP
Shipping
Inventory:654
Comments
PIC16F15213-I/P Specifications
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 16F, Functional Safety (FuSa)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
5
Program Memory Size:
3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 5/2x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)