Microchip Technology PIC16F15224-E/MG
Part No.:
PIC16F15224-E/MG
Package:
16-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F15224-E/MG.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 16QFN
Shipping
Inventory:460
Comments
PIC16F15224-E/MG Specifications
Package/Case:
16-VFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 16F, Functional Safety (FuSa)
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
11
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 9/2x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)