Microchip Technology PIC16F15225-E/MG
Part No.:
PIC16F15225-E/MG
Package:
16-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F15225-E/MG.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 16QFN
Shipping
Inventory:875
Comments
PIC16F15225-E/MG Specifications
Package/Case:
16-VFQFN Exposed Pad
Series:
PIC® 16F
Programmable:
Not Verified
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
11
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 9/2x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)