Microchip Technology PIC16F15244-I/SS
Part No.:
PIC16F15244-I/SS
Package:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F15244-I/SS.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP
Shipping
Inventory:342
Comments
PIC16F15244-I/SS Specifications
Package/Case:
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PIC® 16F, Functional Safety (FuSa)
Packaging:
Tube
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
17
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 12/2x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)