Microchip Technology PIC16F15254-I/SO
Part No.:
PIC16F15254-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F15254-I/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
Shipping
Inventory:721
Comments
PIC16F15254-I/SO Specifications
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® 16F
Speed:
32MHz
Number of I/O:
24
Program Memory Size:
7KB (7K x 8)
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 19x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)