Microchip Technology PIC16F15255-I/SO
Part No.:
PIC16F15255-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F15255-I/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC
Shipping
Inventory:258
Comments
PIC16F15255-I/SO Specifications
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® 16F
Programmable:
Not Verified
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
24
Program Memory Size:
14KB (14K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 19x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)