Microchip Technology PIC16F15313-E/SN
Part No.:
PIC16F15313-E/SN
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
Microcontrollers
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F15313-E/SN.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8SOIC
Shipping
Inventory:781
Comments
PIC16F15313-E/SN Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Microchip Technology
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
PIC® XLP™ 16F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
PIC
Core Size:
8-Bit
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
6
Program Memory Size:
3.5KB (2K x 14)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 5x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)