Microchip Technology PIC16F1705-I/P
Part No.:
PIC16F1705-I/P
Package:
14-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F1705-I/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14DIP
Comments
PIC16F1705-I/P Specifications
Package/Case:
14-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® XLP™ 16F
Packaging:
Tube
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
12
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b; D/A 1x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)