Microchip Technology PIC16F1718-I/SP
Part No.:
PIC16F1718-I/SP
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F1718-I/SP.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SPDIP
Comments
PIC16F1718-I/SP Specifications
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® XLP™ 16F
Speed:
32MHz
Number of I/O:
24
Program Memory Size:
28KB (16K x 14)
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 17x10b; D/A 1x5b, 1x8b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)