Microchip Technology PIC16F1765-I/SL
Part No.:
PIC16F1765-I/SL
Package:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F1765-I/SL.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14SOIC
Comments
PIC16F1765-I/SL Specifications
Package/Case:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
PIC® XLP™ 16F
Speed:
32MHz
Number of I/O:
12
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
EEPROM Size:
128 x 8
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b; D/A 1x5b, 1x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)