Microchip Technology PIC16F1776-I/MX
Part No.:
PIC16F1776-I/MX
Package:
28-UQFN Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F1776-I/MX.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28UQFN
Comments
PIC16F1776-I/MX Specifications
Package/Case:
28-UQFN Exposed Pad
Series:
PIC® XLP™ 16F
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
25
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
EEPROM Size:
128 x 8
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 17x10b; D/A 3x5b, 3x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)