Microchip Technology PIC16F1778-I/SO
Part No.:
PIC16F1778-I/SO
Package:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F1778-I/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SOIC
Comments
PIC16F1778-I/SO Specifications
Package/Case:
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® XLP™ 16F
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of I/O:
25
Program Memory Size:
28KB (16K x 14)
EEPROM Size:
128 x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 17x10b; D/A 3x5b, 3x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)