Microchip Technology PIC16F1789-I/P
Part No.:
PIC16F1789-I/P
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F1789-I/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40DIP
Comments
PIC16F1789-I/P Specifications
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Series:
PIC® XLP™ 16F
Speed:
32MHz
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Number of I/O:
35
Program Memory Size:
28KB (16K x 14)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 14x12b; D/A 1x8b, 3x5b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)