Microchip Technology PIC16F1825-E/P
Part No.:
PIC16F1825-E/P
Package:
14-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F1825-E/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14DIP
Comments
PIC16F1825-E/P Specifications
Package/Case:
14-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Speed:
32MHz
Number of I/O:
11
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)