Microchip Technology PIC16F1828-I/SO
Part No.:
PIC16F1828-I/SO
Package:
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F1828-I/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SOIC
Comments
PIC16F1828-I/SO Specifications
Package/Case:
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® XLP™ mTouch™ 16F
Programmable:
Verified
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
17
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 12x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)