Microchip Technology PIC16F18344-I/P
Part No.:
PIC16F18344-I/P
Package:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F18344-I/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20DIP
Comments
PIC16F18344-I/P Specifications
Package/Case:
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa)
Programmable:
Not Verified
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
18
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 17x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)