Microchip Technology PIC16F18456-I/SS
Part No.:
PIC16F18456-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F18456-I/SS.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SSOP
Comments
PIC16F18456-I/SS Specifications
Package/Case:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PIC® XLP™ 16F
Programmable:
Not Verified
Speed:
32MHz
Connectivity:
EUSART, I2C, LINbus, MSSP, SMBus/PMBus, RS-232, RS-485, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
26
Program Memory Size:
28KB (16K x 14)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.5V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 24x12b; D/A 1x5b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)