Microchip Technology PIC16F1933-I/SS
Part No.:
PIC16F1933-I/SS
Package:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F1933-I/SS.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP
Comments
PIC16F1933-I/SS Specifications
Package/Case:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PIC® XLP™ 16F
Programmable:
Verified
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
25
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 11x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)