Microchip Technology PIC16F1937-I/P
Part No.:
PIC16F1937-I/P
Package:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F1937-I/P.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP
Comments
PIC16F1937-I/P Specifications
Package/Case:
40-DIP (0.600", 15.24mm)
Series:
PIC® XLP™ 16F
Programmable:
Not Verified
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
36
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 14x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)