Microchip Technology PIC16F1946-E/PT
Part No.:
PIC16F1946-E/PT
Package:
64-TQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F1946-E/PT.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 64TQFP
Comments
PIC16F1946-E/PT Specifications
Package/Case:
64-TQFP
Series:
PIC® XLP™ 16F
Programmable:
Verified
Speed:
32MHz
Connectivity:
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
54
Program Memory Size:
14KB (8K x 14)
EEPROM Size:
256 x 8
RAM Size:
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 17x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)