Microchip Technology PIC16F526-I/SL
Part No.:
PIC16F526-I/SL
Package:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F526-I/SL.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14SOIC
Shipping
Inventory:763
Comments
PIC16F526-I/SL Specifications
Package/Case:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
PIC® 16F
Programmable:
Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
Peripherals:
POR, WDT
Number of I/O:
11
Program Memory Size:
1.5KB (1K x 12)
RAM Size:
67 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 3x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)