Microchip Technology PIC16F54-E/SO
Part No.:
PIC16F54-E/SO
Package:
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F54-E/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 768B FLASH 18SOIC
Shipping
Inventory:540
Comments
PIC16F54-E/SO Specifications
Package/Case:
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® 16F
Programmable:
Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
Peripherals:
POR, WDT
Number of I/O:
12
Program Memory Size:
768B (512 x 12)
RAM Size:
25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)