Microchip Technology PIC16F57-E/SS
Part No.:
PIC16F57-E/SS
Package:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F57-E/SS.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3KB FLASH 28SSOP
Shipping
Inventory:307
Comments
PIC16F57-E/SS Specifications
Package/Case:
28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Series:
PIC® 16F
Programmable:
Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
Peripherals:
POR, WDT
Number of I/O:
20
Program Memory Size:
3KB (2K x 12)
RAM Size:
72 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)