Microchip Technology PIC16F616-I/SL
Part No.:
PIC16F616-I/SL
Package:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F616-I/SL.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC
Comments
PIC16F616-I/SL Specifications
Package/Case:
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
PIC® 16F
Programmable:
Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
11
Program Memory Size:
3.5KB (2K x 14)
RAM Size:
128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 8x10b
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)