Microchip Technology PIC16F627-04I/SO
Part No.:
PIC16F627-04I/SO
Package:
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F627-04I/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC
Comments
PIC16F627-04I/SO Specifications
Package/Case:
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Speed:
4MHz
Connectivity:
UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
16
Program Memory Size:
1.75KB (1K x 14)
EEPROM Size:
128 x 8
RAM Size:
224 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.5V
Data Converters:
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)