Microchip Technology PIC16F723A-I/SP
Part No.:
PIC16F723A-I/SP
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F723A-I/SP.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SPDIP
Comments
PIC16F723A-I/SP Specifications
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® XLP™ 16F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Number of I/O:
25
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
RAM Size:
192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.8V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 11x8b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)