Microchip Technology PIC16F73-E/SP
Part No.:
PIC16F73-E/SP
Package:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F73-E/SP.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SPDIP
Comments
PIC16F73-E/SP Specifications
Package/Case:
28-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Programmable:
Verified
Speed:
20MHz
Connectivity:
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals:
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
22
Program Memory Size:
7KB (4K x 14)
RAM Size:
192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 5x8b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)