Microchip Technology PIC16F83T-10I/SO
Part No.:
PIC16F83T-10I/SO
Package:
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.PIC16F83T-10I/SO.pdf
Description:
IC MCU 8BIT 896B FLASH 18SOIC
Comments
PIC16F83T-10I/SO Specifications
Package/Case:
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Series:
PIC® 16F
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Speed:
10MHz
Connectivity:
Peripherals:
POR, WDT
Number of I/O:
13
Program Memory Size:
896B (512 x 14)
EEPROM Size:
64 x 8
RAM Size:
36 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
4V ~ 6V
Data Converters:
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)